Czy inwestowanie w uran to dobry pomysł?

Dziś mogłoby się wydawać, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zarówno węgiel jak i uran, a także spółki zajmujące się ich wydobyciem są po silnych wzrostach. W kilkunastominutowej dogrywce omówiłem obecną sytuację na rynkach węgla i uranu oraz przedstawiłem ich dalsze perspektywy. rick and morty krypto sztuki sprzedaje za 150.000 dolarów na gemini własnością platformy przez cointelegraph Mam nadzieję, że zarówno kolejna darmowa lekcja z kursu jak i aktualizacja przypadną Wam do gustu. Sposób na inwestowanie w uran to bezpośredni zakup akcji, zakupienie jednostek odpowiedniego ETF lub inwestycja przez instrumenty pochodne, jak kontrakty na różnice cenowe.

Zgodnie z danymi przygotowanymi przez spółkę kopalnia ma wskaźnik U3O8 na poziomie 17,2%. Dla porównania inna kopalnia firmy Kay Lake miała wspomniany wskaźnik na poziomie 6,7%. Spółka na swojej prezentacji inwestorskiej wspominała o strukturalnym niedopasowaniu popytu na uran (stale rosnący) z podażą uranu (spadek produkcji). W efekcie zdaniem spółki można spodziewać się wzrostu cen uranu. Na razie firma generuje około 1,8 mld kanadyjskich dolarów (CAD). Jak widać na wykresie poniżej, spółka w ostatnich latach znacząco wzrosła na wartości.

Posiedzenie RPP: w środę poznamy kolejną decyzję ws. stóp proc. NBP

Zadaniem funduszu URNM jest replikacja fizyczna indeksu North Shore Global Uranium Mining, wraz z dystrybucją dochodów z dywidend (raz w roku). I aktualnie posiada w zarządzaniu aktywa o wartości przekraczającej 670,5 mln dolarów. Koszty zarządzania są jeszcze wyższe niż w przypadku URA – TER wynosi 0,85% rocznie.

  • Takie uranowe szkło, zawierające w sobie około 1% tlenku uranu, znaleziono w pobliżu Neapolu, we Włoszech.
  • 1 gram uranu jest tak samo energetyczny jak 1,5 tony węgla.
  • Uran będzie nadal potrzebny dla energetyki jądrowej oraz broni nuklearnej.
  • Wskaźniki referencyjne są od dawna obecne w globalnym systemie finansowym.
  • Jak nietrudno się domyślić, na cenę uranu wpływ ma relacja popytu do podaży.

Historia uczy nas, że gdy aktywo tanieje, dobijając praktycznie dna, to najlepszy czas na zakup i w dłuższej perspektywie powolną akumulację, która bez wątpienia w długim terminie przyniesie przyzwoitą stopę zwrotu. Wydaje się, że rok 2020 był takim maksymalnym dołkiem dla uranu. Prawdopodobnie ten rok i kolejne lata mogą być bardzo satysfakcjonujące dla inwestujących w uran.

Zaczęto ograniczać jego wydobycie, wraz z malejącym popytem. Ceny znacznie spadły – w ciągu 2 lat był to spadek rządu nawet 80 proc. Najmniejszą wycenę uran osiągnął w XXI wieku w 2016 roku, kiedy za jeden funt surowca płacono mniej niż 20 dolarów. lekcje wyciągnięte od flash boys Rentowności amerykańskich obligacji w zależności od terminu zapadalności wzrosły o ok. 4-5 pkt proc. Pojawiła się więc możliwość zakupu rocznych obligacji z rentownością ok. 5,5 proc., a 10-letnich i 30-letnich na poziomie ponad 4,8 proc.

HANetf Sprott Uranium Miners UCITS

W tym miejscu warto dodać wykres pokazujący zmiany cen uranu na przestrzeni lat, który pomoże zobrazować te tendencje. Młodość rynku wodoru powoduje przede wszystkim dużą zmienność i niepewność. W wakacje została przegłosowana w USA ustawa Inflation Reduction Act, która wspiera rozwiązania mające zmniejszyć emisję dwutlenku węgla poprzez ulgi podatkowe i to doprowadziło do tego, że spółki wodorowe wystrzeliły o ponad 70%. Ale wszystko to już stało oddane i jesteśmy na tych samych poziomach, co jest spowodowane mało optymistycznym trendem na giełdzie.

Jak zacząć inwestowanie w uran

Jego zastosowanie w energetyce jądrowej sprawia, że jest on szczególnie ważny dla wielu krajów. Przegląd rynku uranu obejmuje aktualne trendy, prognozy i analizy rynkowe dotyczące inwestowania w ten surowiec. Inwestowanie w uran jest coraz bardziej popularne wśród inwestorów, którzy szukają alternatywnych sposobów na zarabianie pieniędzy. Uran jest cennym surowcem, który może być wykorzystywany do produkcji energii jądrowej i innych celów. Inwestowanie w uran może być dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy, ale należy pamiętać, że jest to ryzykowna forma inwestowania i należy dokładnie przemyśleć swoje decyzje.

Kiedy nastąpił wybuch w Fukushimie, wydobycie uranu okazało się nieopłacalne, ponieważ jego cena spadła do minimalnych stawek. Taki spadek na giełdzie oznacza, że uran nie ma już predyspozycji do dalszych regresji. Przez czas totalnego spadku wartości, nie zapomniano jednak, że pozyskiwanie energii z uranu jest jedną z najtańszych, bezpiecznych i wydajnych form.

Poprzez skomplikowaną sieć wirówek wzbogacających, które oddzielają uran wzbogacony (zawierającego izotopy 235U) od uranu zubożonego. Ten drugi składa się z izotopu 238U, który stanowi ponad 99% składu naturalnego uranu. 238U jest znacznie mniej wartościowy ze względu na swoją niską promieniotwórczość. Stosuje się go w procesie przetwarzania na paliwo jądrowe w postaci plutonu za pomocą reaktorów FBR (powielających).

W miarę jak kraje na całym świecie dążą do dekarbonizacji, rola uranu w procesie wytwarzania czystej energii będzie rosła. Może to potencjalnie zapoczątkować dyrektor zajmuje się – emerytury group plc wzrost cen uranu na rynku spot i w całym sektorze jądrowym. Po wypadku w Fukushimie nastroje w stosunku do energetyki jądrowej były fatalne.

SPDR® S&P® Metals & Mining ETF (XME)

W tej sytuacji korzystanie z energii atomowej wydaje się idealnym rozwiązaniem. W samych Chinach zaplanowano budowę nowych 30 elektrowni nuklearnych, które miałyby zastąpić te tradycyjne. Atom zaczyna konkurować nawet z odnawialnymi źródłami energii, które do tej pory wydawały się faworytem nowej energii. Te drugie odwzorowują nie tyle samą cenę surowca co przede wszystkim wyniki spółek zajmujących się poszukiwaniem, wydobyciem, poszukiwaniem i produkcją rudy uranu.

Po drugie, zapasy surowca i siły produkcyjne branży po wieloletnim kryzysie nie są duże. W dodatku w ostatnich kwartałach zamkniętych zostało kilka kopalń, a firma Cameco miała przestoje w wydobyciu w trakcie pandemii. Podaż będzie miała problem z dotrzymaniem kroku rosnącemu popytowi przez miesiące, kwartały, a nawet i lata, jeśli chęć Azjatów do otwierania kolejnych elektrowni będzie rosła. ETF-y związane z uranem śledzą tendencje cen tego surowca lub wartość akcji przedsiębiorstw z branży uranowej notowanych na giełdzie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych surowców, takich jak ropa naftowa, gaz, aluminium itp.

Inwestycja w mieszkanie

Są to fundusze, które inwestują w różne aktywa, w tym w uran, a ich cena na giełdzie odzwierciedla wartość tych aktyw. Kontrakty terminowe na uran to najbardziej zaawansowana forma inwestycji, która polega na zakupie praw do przyszłego dostarczenia uranu. Spośród polskich funduszy inwestycyjnych ekspozycję na amerykańskie obligacje dają dwa fundusze – Pekao Obligacji Dolarowych Plus oraz PKO Papierów Dłużnych USD – w obydwu jesteśmy narażeni na ryzyko walutowe.

Uran wydobywany jest przy tym metodą odkrywkową, głębinową i otworową. Wydobycie uranu jest bardzo tanie – jeden kilogram wydobytego uranu generuje koszt rzędu około 40 dolarów, jeśli chodzi o złoża w Kanadzie czy w Kazachstanie. U niektórych brokerów znajdziemy także kontrakty terminowe na uran lub nawet kontrakty CFD na ten surowiec.

Zgodnie ze specyfikacją jeden kontrakt jest na 250 funtów uranu. Inwestor nie musi się więc martwić, że będzie musiał dostarczyć, albo odebrać dużą ilość uranu. Ze względu na nikłe zainteresowanie kontraktami terminowymi z pewnością nie dziwi, że nie ma opcji na uran. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (licząc od początku września 2021) notowania funduszu URA zyskały ponad 68%, w ciągu ostatnich pięciu lat 11,5%, natomiast na przestrzeni dekady stopa zwrotu wyniosła -8,85%. 96% złóż znajduje się na terenie 16 krajów, z czego bezapelacyjnie najwięcej na terenie Australii.

Po pierwsze, należy zdobyć wiedzę na temat rynku uranu i jego historii. Następnie trzeba przeanalizować aktualną sytuację na rynku oraz prognozy dotyczące przyszłości. Ważne jest także poznanie podstawowych informacji na temat producentów uranu oraz ich produktów.

Każde ze wspomnianych wcześniej rozwiązań ma swoje istotne wady, jak i zalety. Oczywiście najprostszą opcją jest zakup wspomnianych akcji, ale dla osób, które chcą dobrze zdywersyfikować i zbilansować swój portfel lepszym wyborem będzie inwestowanie w całe ETF-y. Coraz większa liczba brokerów forexowych posiada całkiem bogatą ofertę akcyjną, ETF oraz CFD na akcje. Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 300 ETF-ów, a Saxo Bank prawie 3000. Inwestowanie w zagraniczne akcje i ETF-y może być problemem dla inwestorów, którzy nie mają takiej możliwości u swojego brokera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *